Lista aktualności Lista aktualności

Aż 260 osób uczestniczyło w akcji SPRZĄTAMY POLSKIE LASY

20 września w ramach ogólnopolskiej akcji #sprzątaMY las, dołączyło do nas aż 260 osób z Mławy i okolic.

Na szkółce leśnej w Krajewie zrobiło się gwarno, a twarze leśników z Dwukół rozjaśnił uśmiech, radość gdy koleje autokary z dziećmi, młodzieżą i ich opiekunami podjeżdżały na miejsce zbiórki.

Akcję sprzątania lasu połączoną ze sprzątaniem 10 schronów bojowych wchodzących w skład „Pozycji Mławskiej” z 1939 roku otworzył Nadleśniczy Jaromir Skrzypecki. Uczestnicy po podziale na cztery grupy, pod przewodnictwem opiekunów ze służby leśnej udali się na odcinki szlaku walk wrześniowych w wojnie obronnej 1939 r. Sprzątanie śmieci przeplatane były opowiadaniami przewodników o wydarzeniach „Bitwy Mławskiej” i roli umocnień, które właśnie były oczyszczane ze śmieci. Każda z grup przeszła w sumie około 8 kilometrów, oczyszczając ze śmieci szlak walk wrześniowych w lesie mławskim. Zebrano śmieci z otoczenia i wnętrza 10 schronów bojowych, czyniąc tym samym, historyczny szlak spacerowy przyjaznym dla wszystkich odwiedzających.

Na zakończenie akcji na wszystkich uczestników czekała gorąca pożywna zupa z dyni i pieczone ziemniaki. Nadleśniczy wręczył opiekunom grup certyfikaty uczestnictwa, podziękował za uczestnictwo w akcji oraz zaprosił do zwiedzenia ekspozycji przyrodniczych przygotowanych na szkółce leśnej w Krajewie.

Zebrano w sumie 130 worków śmieci, które łącznie z innymi przedmiotami (opony, meble, plastikowe części samochodów, sprzęt AGD RTV) na dwóch przyczepach rolniczych trafiły na wysypisko śmieci.

W akcji uczestniczyli również: Szymon Zejer Wiceburmistrz Mławy, Maria Świtoń Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mławie, przedstawiciele Gminy Mława oraz Powiatowej Komendy Policji w Mławie.

Nadleśnictwo Dwukoły składa serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom piątkowej akcji sprzątania lasu, którzy swoimi działaniami przyczynili się do oczyszczenia lasu ze śmieci, przywracając mu właściwy stan zdrowotny przyjazny przyrodzie i ludziom.

fot. Jacek Folborski, Kinga Ludwiczewska, Przemysław Zaraziński